Kanada Dolarına Yatırım Nasıl Yapılır?

Kanada Dolarına Yatırım Nasıl Yapılır?

Kanada, bölgesinde ve dünya çapında ekonominin seyrinde söz sahibi ülkelerden bir tanesidir. Özellikle global çapta yatırım yapmayı düşünen kişilerin, takip etmesi gereken ülkelerden biridir. Çünkü Amerikan doları gibi ticaret ve yatırım alanında Kanada dolarının işlem hacmi yüksektir. Bu nedenle ister dövizlere isterseniz de diğer enstrümanlara yatırım yapın hiç fark etmez Kanada’da meydana gelen gelişmeleri izlemelisiniz.

Coğrafi konumunun da dünyanın en büyük ekonomisi Amerika Birleşik Devletleri ile kesişmesi, özellikle ihracat ve ithalat konusunda Kanada ekonomisine büyük avantajlar kazandırmıştır. Kanada doları uluslararası piyasalarda CAD kısaltması ile okunmaktadır. Her döviz yatırımında olduğu gibi Kanada doları ile oluşturulan parite değer tahminleri ülke ekonomisine bakılarak yapılır. Yatırımcılar tarafından sadece ekonomik yönlü değişmeler değil meydana gelen diğer hususlarında izlenmesi önemlidir. Siyasi istikrarsızlar, merkez bankasının politikası gibi durumların takip edilmesi gerekir.

Kanada Ekonomisi ve Dolar Paritesi

Kanada ekonomisi üstünkörü incelendiği zaman, ülkenin G-8 ve G-20 üyeliklerine sahip olduğu görülecektir. Bu da ekonomik ve siyasi olarak dünya üzerinde söz sahibi olan ülkeler arasında yer aldığına bir işarettir. Kanada, 2016 yılı verileri incelendiği zaman dünyanın en büyük 10 ekonomisi içerisinde yer almaktadır. Kanada ekonomisi özellikle imalat ve yeraltı kaynakları ekonomisi bakımından oldukça önemli bir piyasadır. Özellikle petrol rezervleri ve petrol ihracatı konusunda, 2016 verileri incelendiğinde rezerv konusunda ilk 3 içerisinde, üretim konusunda da 7. Sıradadır.

Ekonomik gelişmenin imalat ve yeraltı kaynaklarına paralel gerçekleştirdiği çok açıktır. Ekonominin dolayısı ile Kanada dolarının seyri de bu yüzden daha çok dünya üzerindeki petrol talep ve arzı, güncel petrol fiyatlarına göre dalgalanabilmektedir. Kanada dolarına yatırım yapmak isteyen yatırımcıların, Kanada ekonomisini araştırdıklarında görmesi ve araştırması gereken ilk iş, petrol piyasasının durumu olmalıdır. Zira ihraç pazarına coğrafi yakınlığı, petrol rezerv konusunda dünyada ilk 3’e girmesi uzun vadeli düşünüldüğünde Kanada ekonomisi ve Kanada para birimi olan Kanada doları üzerinde bir güven ve istikrar desteği oluşturmaktadır.

Kanada İhracat Ürünleri ve Ekonomik İstikrarı

Petrol ürünleri satışı konusunda, Kanada ekonomisi ve Kanada para birimi değerini belirleyen diğer önemli bir sektör ise ormancılık sektörüdür. Ülke özellikle orman ürünleri, mobilya, kağıt vs. ürünlerinde yoğun bir üretime sahiptir ve bunu dünyanın en büyük ekonomilerinden Amerika Birleşik Devletlerine ihraç etmektedir. Ayrıca otomotiv ve Denizcilik sektörü de ormancılık gibi ülkenin üçüncül alternatif ihracat kaynaklarıdır.

Tavsiye İçerik: Dolar Yatırımından Kazanmak için Öneriler

Kanada ihracatının %75’inden fazlasını Amerika Birleşik Devletlerine gerçekleştirirken Bunu Çin, Birleşik Krallık, Japonya ve Meksika izlemektedir. Kanada ekonomisini ayakta tutan en büyük güç ise Amerika Birleşik Devletleri içerisindeki iç ekonomik ve siyasi dinamiklerdir. Bundan dolayı Kanada doları yatırımı yaparken dikkat edilmesi gereken ikinci önemli konu petrol ve üretimler dışında, ihracat yaptığı ülkelerin iç durumudur. Diğer ülkeler ile kısıtlı ihracat ve ithalat ilişkine sahip olduğu düşünülürse, Kanada dolar paritesini takip etmek için Amerika ekonomisi de incelenmesi gereken konulardandır.

Kanada Doları Paritesine Etki Eden Faktörler

Özetle belirtecek olursak, Kanada güvenli ve huzurlu ülke iç barışı, seçimle iktidara gelen hükümetin halk üzerinde memnuniyet yaratması bakımından tercih edilebilecek yatırım ülkelerinden bir tanesidir. Kanada ekonomisi ve Kanada doları yatırımı yapacak olan bir yatırımcı dünya petrol piyasasına ve Amerika Birleşik devletleri siyasi ve ekonomik genel özeti üzerinde kafa yormalıdır. Bunlar parite üzerinden uzun veya kısa vadede kar etme amacı güden yatırımcılar için önemlidir.

Bu Yazılarımıza Baktınız mı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir