Dolar Yorumları ve Tahminleri Üzerinde Belirleyici Olan Faktörler

Finans piyasalarının en çok işlem gören dövizi, dolardır. Yüksek bir işlem hacmine sahip olan dolar, dünyanın en güçlü para birimi olarak da kabul edilmektedir. Bu nedenle de yatırımcılar tarafından en çok tercih edilen dövizdir. Amerika Birleşik Devletleri’nin dünyanın en güçlü ekonomisi olması, doların güçlü bir döviz olmasının sebeplerinin başında gelmektedir. Buna bağlı olarak da ABD ekonomisi dolar yorumları kapsamında en çok dikkat edilen noktadır.

Dolar yorumları ve tahminleri yapılırken, genel olarak Amerikan ekonomisinin gidişatı yorumlanmaktadır. Özellikle Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) atacağı adımlar, doların gidişatını doğrudan etkilemektedir. Hatırlayacağınız gibi FED’in tahvil alım programını sonlandırması, ardından faiz artırımına gitmesi, doların hem güçlendiği hem de fazlasıyla dalgalandığı dönemler olmuştur.

Amerikan Ekonomisi ve Dolar Yorumu Üzerine Etkisi

Amerikan Ekonomisi ve Dolar Yorumu Üzerine EtkisiDünyanın en büyük ekonomisine sahip olan ABD, doların seyrini en çok etkileyen faktörler. Ülke ekonomisinin iyi veya kötü bir yönde ilerlediği hakkında bilgi veren ekonomik veriler, bu sebepten sürekli takip edilmelidir. Amerikan Merkez Bankası’nın alacağı kararlar ve diğer FED başkanlarının yapacağı yorumlar, dolar üzerinde hem olumlu hem de olumsuz etkiler yaratabilmektedir. Özellikle bu FED başkanlarının, birbirine ters düşen açıklamalar yapması, doların bir belirsizlik dönemine girmesine neden olmaktadır.

Amerikan ekonomisinin birinci dereceden göstergeleri olan ekonomik veriler de anbean takip edilmelidir. Yani ekonomik verilerin açıklanma öncesi ve sonrası, dakikası dakikasına izlenmelidir. Bu noktada uzmanlar, dolar yorumları ve beklentileri ile sizlere görüşlerini bildireceklerdir. Ama bu verilere körü körüne inanmak yerine kendi gözleminizi de yapmanızı önereceklerdir.

Hangi Ekonomik Veriler Dolar Yorumları Üzerinde Etkili Oluyor?

Hangi Ekonomik Veriler Dolar Yorumları Üzerinde Etkili Oluyor?ABD ekonomisinin göstergesi olan hemen her veri, doların seyrini etkileyecek güçtedir. Kimi veriler, doğrudan doların gidişatını etkilerken; kimisi dolaylı yoldan etki göstermektedir. Bu nedenle yalnızca belli başlı verileri incelemek yerine düzenli bir takip programı hazırlamanızı öneririz. Dolar fiyatlarını etkileyen faktörler hangileridir, daha önce sizlerle paylaşmıştık. Şimdi kısa bir özet geçmek istiyoruz.

Doların seyrini etkileyen birincil ekonomik veriler; tarım dışı istihdam verisi, işsizlik rakamları, TÜFE ve ÜFE olarak sıralandırılabilir. Bu veriler, genel olarak birbiri ile bağlantılı konulardır ve hepsini ekonomik takvim çerçevesinde takip etmelisiniz.

Gayri safi yurt içi hasıla, çekirdek perakende satışlar, endüstriyel üretim, konut başlangıçları, dayanıklı tüketim malları, satın alma müdürleri endeksi gibi daha birçok ekonomik veri, dolar yorumları üzerinde etkili olmaktadır.

Yatırımcılar Kendi Dolar Yorumlarını ve Analizlerini Nasıl Yapabilirler?

Yatırımcılar Kendi Dolar Yorumlarını ve Analizlerini Nasıl Yapabilirler?Doların gidişatı hakkında kendi yorumlarınızı ve analizlerinizi yapmak istiyorsanız, size bu imkanı tanıyan platformlardan faydalanmalısınız. Teknik analizleri, düzgün ve doğru bir şekilde uygulayabileceğiniz grafik ekranları bulunmaktadır. Bu ekranda, çeşitli analiz araçları hazır bir şekilde sisteme eklenmiştir. Sizler de dilediğiniz gibi grafiği şekillendirerek analizlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Dolar pariteleri üzerine etkili olan tüm faktörleri bilmeden, doğru yorumlar yapmanız pek mümkün değildir. Bu nedenle USD/TRY ve EUR/USD gibi paritelerle işlem yaparken ABD ekonomisine ek olarak, Türkiye ve Avrupa ekonomisi hakkında da bilgi sahibi olmalısınız. Döviz çiftlerinde her iki para biriminin de paritenin seyri üzerinde etkili olabileceğini unutmamalısınız.

Bu Yazılarımıza Baktınız mı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir