Dolar Fiyatları Nelerden Etkilenir?

Dolar Fiyatları Nelerden Etkilenir?

Dünya ülkeleri arasında en çok işlem gören para birimidir. Bunun sebebi ise bağlı bulunduğu ülkenin dünya ekonomisi üzerindeki yeri ve önemidir. Yani Amerika’nın dünya üzerindeki hükmediciliği, ekonomideki yönlendirici etkisi oldukça fazladır. Bu durum genelde doların piyasalarda tercih edilmesini sağlamıştır.

Forex piyasasının toplam işlem hacminden %85’ten fazlasını dolar pariteleri oluşturmaktadır. Fakat piyasalarda dolar üzerinde işlem yaparken önemli olan dalgalanmaların sebebidir. Eğer bu sebepler hakkında bilginiz olmazsa, yatırımlarınızda başarısız olabilirsiniz.

Dolar fiyatlarına etki eden durumları inceleyelim:

Global Faiz Oranları

Faiz oranları tüm yatırım araçları üzerinde etkilidir. FED’in yaptığı açıklamalar doğrultusunda piyasalar şekillenir. Bu sebeple yapılan federal fonlar oranına dikkat etmek gereklidir. FED’in uyguladığı politikalardan biridir. Bunun yanında iskonto oranı da önemlidir. Bu iki oran FED’in açık para politikası amaçlandığının göstergesidir. FED para politikalarını uygulamada ve enflasyon olmadan büyüme elde etmek için tam yetkiye sahiptir. Böylelikle yaptığı açıklamalar oldukça önem taşımaktadır. Bunun sonucunda USD üzerinde dalgalanmalar yer alır.

Amerikan Ekonomisi

Amerikanın ekonomisini oluşturan faktörler hakkında bilgi sahibi olmalısınız. En önemlileri ise TEFE (Toptan Eşya Fiyat Endeksi), TÜFE (Tüketici Fiyat Endeksi), işsizlik, GSYIH (Gayri Safi Yurtiçi Hasıla), ithalat, ihracat, verimlilik, ECI (İstihdam Maliyet Endeksi), NAPM (Satın Alma Yöneticileri Ulusal Birliği) gibi ekonomik verilerdir. Bunlar hakkında yapılan araştırmalar çok önemlidir ve takibi gereklidir. Hazinede önem göstermektedir. Hazinenin uyguladığı borçlanma, bütçe ayarlamaları dolar üzerinde etkiye sahiptir.

Dolar Alım – Satım İşlemleri Nerede Yapılır? Öğrenmek için Tıklayın.

Hisse Senetlerinin Piyasası

Dünya önemli olan hisse senetlerinin piyasası dolar yönünde de etkili olmaktadır. Önemli olan üç piyasa DOW, NASDAQ ve S&P 500’dür. Bu piyasalarda gerçekleşen değişimler dolar üzerinde pozitif etkiye sahiptir. Yani dolar ile aynı yönlü bir korelasyon içerisindedir. Bu yüzden önemli olan bu üç hisse senedi piyasasının takibini yapmalısınız.

Parite ve Çapraz Kur Etkisi

Para birimlerine karşı olan talepler birbirlerini etkilerler. Bütün para birimleri dolar üzerinden değerlenir. Majör para birimlerinde olan değişimler doları etkiler. Bu sebeple global düzeyde para birimlerinin araştırılması ve dolar yatırımı yaparken etkilerinin kontrol edilmesi önemlidir.

Sonuç olarak; dolar yatırımlarınızı yaparken Amerika’nın tüm sosyal, siyasal ve ekonomik durumları hakkında fikriniz olması gereklidir. Bunun yanında diğer paritelerde yaşanan değişimleride göz önünde bulundurmalısınız. Böylelikle tüm bu verileri piyasaların analiz yöntemlerinde kullanır ve doların oluşturabileceği fiyatları yorumlarsınız. Ulaştığınız fiyatlarda verileri doğru seçtiyseniz ve düzgün uyguladıysanız, genel olarak başarı sağlarsınız.

Bu Yazılarımıza Baktınız mı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir